خانه / فرهنگ و هنر / فرهنگ / اتحادیه ناشران: فعالیت‌های ۹۵ درصد کتاب‌خانه‌های شهر کابل متوقف است

اتحادیه ناشران: فعالیت‌های ۹۵ درصد کتاب‌خانه‌های شهر کابل متوقف است

کابل/۱۴میزان/فرهنگستان
اتحادیه ناشران افغانستان می‌گوید که فعالیت‌های ۹۵ درصد کتاب‌خانه‌های شهر کابل در دو ماه اخیر به علت چالش‌های مالی متوقف شده اند.
سید احمد سعید، رییس اتحادیه ناشران گفت که سقوط حکومت پیشین، به گونه‌ی عمیق بر میزان مطالعه مردم تاثیر گذاشته است و فرهنگ کتاب‌خوانی را کم‌رنگ ساخته است.
رییس اتحادیه ناشران افغانستان می‌گوید که چالش‌های مالی سبب بسته شدن دروازه های ۹۵ درصد کتاب‌فروشی‌ ها و انتشارات در کشور شده است.
آقای سعید افزود: «وضعیت کتاب فروشان و ناشران ۹۰ درصد با بن بست روبرو است. دلیل هم این است که مردم نان به خوردن، لباس به پوشیدن و مکان به زنده‌گی کردن نداشته باشند، طرف کتاب و مطالعه متوجه نمی‌شوند.»
از سویی‌هم، مسوولان نمایشگاه‌های کتاب در کابل می‌گویند که مشتریان شان تا ۹۰ در صد کم شده اند.
جاوید، مسوول نمایشگاه بین‌المللی کتاب سرور سعادت، گفت: «مردم از نگاه اقتصادی با یک رکود مواجه شده‌اند و بر آن اساس، دیگر پول ندارند که بیایند از ما کتاب بخرند. به این دلیل، فروش کتاب‌های ما به شدت کاهش یافته است.»
جاوید فرهاد، شاعر و نویسنده، افزود: «وقتی فقر فرهنگی در یک کشور و در یک جامعه حاکم شد، بی‌تردید آن‌جا دیگر بحثی از توسعه فرهنگی و ارزش‌هایی که مبتنی بر توسعه در حوزه فرهنگ، ادبیات و هنر و درکل فناوری و عرصه‌های مختلف است به عقب می‌گراید و این یک فاجعه بزرگ را فرا راه توسعه فرهنگی شکل می‌دهد.»
پیش از سقوط حکومت پیشین، در سراسر کشور ۱۸۰ ناشر و ۵۲۵  کتاب‌فروشی فعالیت می‌کرد که از این میان ۹۰ ناشر و  ۲۸۰ کتاب‌فروشی در شهر کابل فعالیت داشت.
خبرنگار فرهنگستان ازکابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*