Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / آمادگی نخستین دختر پیانو نواز افغانستان برای اجرا در بزرگ‌ترین استیج‌‌های جهان

آمادگی نخستین دختر پیانو نواز افغانستان برای اجرا در بزرگ‌ترین استیج‌‌های جهان

کابل/۲۰سرطان/فرهنگستان
مرام عبدالله نخستین دختر پیانو نواز حرفه‌یی افغانستان، آمادگی برای اجرای پارچه‌های کلاسیک در بزرگ‌ترین استیج‌های موسیقی جهان می‌گیرد.
او که تازه از صنف دوازده انستیتوت ملی موسیقی افغانستان فارغ شده‌ آموزش‌های پیانو را تا سطح عالی فرا گرفته‌‌است.
در پنج سال گذشته مرام در انستیتوت ملی موسیقی افغانستان درس خوانده و در کنسرت‌های ارکستر زهره در بزرگ‌ترین استیج‌ها در ده کشور اروپایی، امریکایی و استرالیایی پیانو نواخته‌است.
او می‌گوید: «پلان‌ام این است که موسیقی خود را ادامه بدهم. چون این یک فرصت بسیار کلان به من است که اولین دختر استم که بعد از صنف دوازده می‌خواهم موسیقی را در رشته خودم ادامه بدهم.»
مرام عبدالله در مصر به جهان آمد و همانجا از پنج سالگی به نواختن پیانو آغاز کرد. یک‌سال پس از بازگشت از مصر، وارد انستیتوت ملی موسیقی افغانستان شد.
او افزود: «در سفرهای‌که می‌رفتیم در کنسرت‌ها، خارجیان نیز با موسقی افغانستان آشنایی پیدا کردند و بعضی از آن‌ها می‌گفتند که موسیقی افغانستان مثلأ از نگاه ریتم‌های که استفاده می‌کنند بسیار متفاوت است.»
احمد ناصر سرمست، رییس انستیتوت ملی موسیقی افغانستان می‌گوید: «امروز ما می‌توانیم با افتخار بگویم که مرام از جمله پیانست‌ها ویا کنسرت‌ پیانست‌هایی است که می‌تواند با تمام معیارهای بین‌المللی در بزرگ‌ترین استج‌ها پیانو بنوازد و خوب‌ترین قطعات کلاسیک اروپا را اجرا کند.»
بخشی از دانش‌آموزان انستیتوت ملی موسیقی افغانستان دختران استند. دخترانی‌که اگر فرصت آموختن موسیقی شرقی و غربی از آنان گرفته نشود می‌توانند بزرگ‌‎ترین نوازنده‌گان حرفه‌یی آینده موسیقی افغانستان باشند.
آنیتا عالمی که تنبور می‌نوازد، می‌گوید: «این عادی است که هرکسی از خود حقوقی داشته باشد. هم‌چنان دختران و زنان از خود حقوقی دارند که باید دیگر زیرپا نشوند.»
شگوفه خان، رهبر ارکستر زهره گفت: «ما می‌خواهیم دروازه‌های را به دیگر دختران باز بکنیم تا آنان نیز بتوانند موسیقی را کار بکنند و چیزی را که بخواهند به آن برسند.»
با توانایی‌هایی که دانش‌آموزان انستیتوت ملی موسیقی از این نهاد فارغ می‌شوند فرصتی برای ادامۀ آموزش آنان در افغانستان فراهم نیست و به‌همین علت آنان با گرفتن بورسیه از اکادمی‌ها و دانشگاه‌های معتبر موسیقی برای ادامه درس به بیرون از کشور می‌روند.

خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*