Farhangistan
خانه / خبرها / خبرهای افغانستان / آبده‌های باستانی در بدخشان در معرض نابودی

آبده‌های باستانی در بدخشان در معرض نابودی

کابل/۷اسد/فرهنگستان
برخی از فعالان فرهنگی در بدخشان از بی توجهی حکومت‌ها به آبده‌های باستانی در ولایت شان، نگران اند.
پل خشتی با ۲۵ متر طول و ۵ متر عرض، یکی از آبده‎های تاریخی در ولایت بدخشان است که بیش از ۳۰۰ سال قدمت تاریخی دارد و در ترکیب معماری این پل، تخم مرغ، گچ و خاکستر نیز استفاده شده است.
اکنون برخی از فرهنگیان بدخشان می‌گویند که پل خشتی نسبت بی توجهی حکومت‌ها در سال‌های گذشته، فرسوده شده و با خطر نابودی روبه‌رو است.
نعمت‌الله، باشنده بدخشان، گفت: «زمان که یک آبده تاریخی از بین می‌رود، هویت ما، فرهنگ ما از بین می‌رود. تقاضای من از دولت افغانستان و موسسه‌های که در این راستا کار می‌کنند، این است که در راستای حفظ این پل تلاش صورت بگیرد.»
احمد نبیل قاضی‌زاده، فعال فرهنگی، گفت: «متاسفانه ترمیم صورت نگرفته و وضعیت پل خشتی نگران کننده است.»
در همین حال، مسوولان اداره اطلاعات و فرهنگ بدخشان از تلاش‌ها برای مرمت پل خشتی سخن می‌زنند.
نقیب‌الله ثاقب‌یار، رییس پیشین اطلاعات و فرهنگ بدخشان، گفت: «نهادهای شریک که در بخش ترمیم آبدات در بدخشان کار می‌کردند ما با آن‌ها نیز مراجعه کردیم به مقام ولایت بدخشان، به وزارت محترم اطلاعات و فرهنگ.»
عارف فاروقی، آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان، گفت: «ریاست اطلاعات فرهنگ هر لحظه تلاش کرده تا از هر طریق ممکن که باید این پل مرمت کاری شود.»
بر بنیاد آمارهای ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان، بیش از بیست آبده تاریخی این ولایت در وزارت اطلاعات و فرهنگ به ثبت رسیده است که از این میان، پنج آبده در زمان حکومت پیشین بازسازی شده است.
خبرنگار فرهنگستان از کابل
سمیع صدیقی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

یک × 1 =